Darba
Privātā
EURizņ. PVN
Visicaret down icon
cart icon
Grozs
Visicaret down icon

Kā roboti ietekmē mūsu dzīvi šobrīd?

Daudzi no mums noteikti ir redzējuši robotus filmās vai televīzijas pārraidēs. Zinātniskajā fantastikā ir sastopami visdažādākie roboti – no terminatora tipa slepkavošanas mašīnām, kas praktiski nav atšķiramas no cilvēkiem, līdz pat visnotaļ piemīlīgajam R2-D2, kas redzams „Star Wars” filmās. Taču realitātē roboti vienmēr šķiet nedaudz mazāk aizraujoši. Vakara ziņās bieži redzams, kā roboti strādā autobūves rūpnīcās un to lielās, masīvās rokas mētā dzirksteles uz visām pusēm, metinot kopā detaļas.

Patiesība ir tāda, ka jau šobrīd daudzās nozarēs tiek izmantots plašs robotu klāsts, kas mums palīdz katru dienu. Ražošana ir joma, kurā automatizācijai ir liela nozīme. Mašīnām nav nepieciešama atpūta, tās var precīzi veikt vienveidīgus uzdevumus, kas cilvēkiem šķiet garlaicīgi, turklāt ir maz ticams, ka tās apstrādātos materiālus piesārņos. Tas ir īpaši svarīgi pārtikas pārstrādes un farmācijas nozarēs

Mūsdienās ir sastopami daudzi un dažādi rūpniecisko robotu veidi. Robotu rokām, ko dēvē par šarnīru robotiem, var būt līdz pat 10 rotācijas locītavas, kas tām ļauj veikt sarežģītas kustības, lai piekļūtu apstrādājamo priekšmetu ārpusei un iekšpusei. Rokas parasti ir universālas un to plaukstu locītavām var pievienot virkni dažādu instrumentu. Instrumenti ietver metināšanas rīkus, greiferus priekšmetu pacelšanai un pārvietošanai, un pat aerosola krāsas uzgaļus virsmu krāsošanai un pārklāšanai.

Medicīnas jomā tiek izmēģināti roboti, kas var papildināt un dažu veidu operācijās pat pilnībā aizstāt ķirurgu. „CyberKnife” ir robotizēta radioķiruģijas sistēma, kas tiek izmantota labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanā. Tā aprīkota ar nelielu, šarnīra rokai piestiprinātu lineāro daļiņu paātrinātāju. Rentgendiagnostikas kamera palīdz veikt pozicionēšanu. Mērķis ir nodrošināt precīzu radioterapiju vietās, kur tā nepieciešama, turklāt robota roka ļauj pielāgot starojuma devu no jebkuras vietas visapkārt ķermenim.

Slimnīcas sāk izmēģināt robotus, kas pacientiem izsniedz medikamentus. Tādējādi tiek samazināts kļūdu skaits, palielināts zāļu izsniegšanas ātrums un samazināts savstarpējas inficēšanās gadījumu skaits. Tiek izmēģināti arī tīrīšanas roboti, kas veic slimnīcu nodaļu un pacientu palātu dezinfekciju. Tas ir īpaši noderīgi vidē, kurā notiek darbs ar infekcijas slimībām. Tīrīšanas roboti neizmanto ķīmiskās vielas, bet gan ultravioleto gaismu, kas telpu ļauj iztīrīt dažu minūšu laikā.

Apvienotās Karalistes pilsētā Milton Keynes pārtikas un sūtījumu piegādei tiek izmēģināti piegādes roboti. Sešriteņu autonomās vadības transportlīdzekļi (AGV) var pārvadāt līdz 10 kg un ir aprīkoti ar virkni sensoru, radaru un GPS, kas tiem palīdz droši sasniegt galamērķi. Uzņēmuma „Starship Robots” izstrādātie transportlīdzekļi spēja pārvarēt AK sniegainos laikapstākļus, veiksmīgi veicot pārtikas piegādi, kad citu uzņēmumu piegādes vadītāji atradās sastrēgumā. Pēc ierašanās klients īsziņā saņem PIN kodu, kas pirkumu ļauj izņemt no transportlīdzekļa.

Ārkārtas situācijās roboti palīdz arī mūsu neatliekamās palīdzības dienestiem un bruņotajiem spēkiem. Tādas ierīces kā „Dragon Runner” – robots ar divām kāpurķēdēm un īpaši labu manevrētspēju – var izmantot, lai izpētītu bumbas un citu aizdomīgus priekšmetus. Ar kameru un instrumentiem aprīkotais robots var sniegt informāciju par apdraudējumu, pārgriezt vadus un pat uzstādīt nelielas sprāgstvielas, lai neitralizētu ierīces. Uzņēmums „Forth Engineering” nesen demonstrēja hidraulisku zirnekļveida robotu, kas izstrādāts izmantošanai atomelektrostacijās, piemēram, Sellafield elektrostacijā. Šādi roboti var iekļūt vidē, kas nav piemērota cilvēkiem, veikt sarežģītus tīrīšanas un ekspluatācijas pārtraukšanas darbus.

Cilvēkiem, kas vēlas izprast pieejamās iespējas, ir pieejami daudzi dažādi robotikas komplekti. „Tinkerkit Braccio” robota roka ir šarnīra roka ar greiferi, ko darbina populārā izstrādes vide Arduino un tās instrumenti. Tā seši servomotori savienojas ar paplašinājuma plati, kas saderīga ar Arduino, nodrošinot vienkāršu izstrādi.

Ja vēlaties uzzināt vairāk par robotiku, lejupielādējiet Elfa Distrelec „A Guide to Robotics and Automation” (Robotikas un automatizācijas ceļvedi). Vai arī, ja vēlaties eksperimentēt ar savu robotu, Elfa Distrelec tīmekļa vietnes meklētājā ierakstiet „robot”.